Kā droši iepirkties internetā?
Internets ir kļuvis par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu, mēs tajā lasām jaunākās ziņas, izklaidējamies https://klondaika.lv/ un pat iepērkamies. Bet kā iepirkties internetā droši? Lūk, noderīgi padomi:
Iepērkoties tiešsaistē, vienmēr izmantojiet drošu interneta savienojumu. Darījumiem neizmantojiet publiskos Wi-Fi tīklus, jo tie bieži vien nav aizsargāti un tos var viegli pārtvert krāpnieki. Tomēr, ja Jums ir jāizmanto publisks tīkls, apsveriet iespēju izmantot virtuālo privāto tīklu (VPN), lai šifrētu savus datus.
Pirms ievadāt jebkādu personisko vai finanšu informāciju, pārliecinieties, vai vietne ir droša. Meklējiet “https://” URL sākumā, kas norāda, ka vietne izmanto drošus šifrēšanas protokolus. Turklāt pārbaudiet, vai adreses joslā ir redzama atslēgas ikona. Noklikšķinot uz piekaramās atslēgas simbola, var iegūt vairāk informācijas par vietni.
Ja vēlaties kaut ko iegādāties internetā, iepērcieties tikai un vienīgi zināmos internetveikalos. Lai aizsargātu savus klientus, atzīti mazumtirgotāji veic lielus ieguldījumus drošības pasākumos.
Ja kādu vietni nepazīstat, rūpīgi to izpētiet. Meklējiet citu klientu atsauksmes un vērtējumus, kā arī pārbaudiet, vai nav ziņots par krāpnieciskām vai negodīgām darbībām.
Esiet skeptiski pret darījumiem, kas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesi. Krāpnieki bieži vien vilina pircējus ar piedāvājumiem, kas šķiet pārāk labi. Esiet skeptiski noskaņoti pret cenām, kas ir ievērojami zemākas nekā citās vietnēs. Ja darījums izskatās aizdomīgs, labāk ir būt piesardzīgam un izvairīties no pirkuma.
Izveidojiet spēcīgas un unikālas paroles saviem tiešsaistes iepirkšanās kontiem. Izvairieties no tādām parolēm kā Jūsu dzimšanas dienas datums, vārds un uzvārds. Spēcīgā parolē jāiekļauj burtu, ciparu un īpašo rakstzīmju kombinācija. Apsveriet iespēju izmantot paroļu pārvaldnieku, lai droši sekotu līdzi savām parolēm.
Ja iespējams, iespējojiet divu faktoru autentifikāciju (2FA) savos tiešsaistes kontos. Tā nodrošina papildu drošības līmeni, papildus parolei pieprasot vēl otru verifikācijas veidu, piemēram, kodu, kas tiek nosūtīts uz Jūsu tālruni. Tādējādi krāpniekiem ir ievērojami grūtāk piekļūt Jūsu informācijai.
Regulāri pārskatiet bankas un kredītkaršu izrakstus, lai uzzinātu, vai tajos nav neautorizētu darījumu. Agrīna krāpniecisku darbību atklāšana var palīdzēt Jums nekavējoties rīkoties, lai mazinātu iespējamos zaudējumus.
Esiet uzmanīgi attiecībā uz informāciju, ko kopīgojat tiešsaistē. Godīgi mazumtirgotāji drīkst pieprasīt tikai to informāciju, kas nepieciešama pirkuma pabeigšanai. Ja vietnē tiek pieprasīts pārāk daudz personiskās informācijas, tas var būt brīdinājums. Vienmēr izlasiet konfidencialitātes politiku, lai saprastu, kā Jūsu informācija tiks izmantota un aizsargāta.
Nodrošiniet datora, viedtālruņa un citu ierīču drošību, regulāri atjauninot programmatūru un antivīrusu programmas. Regulārie atjauninājumi bieži ietver drošības nepilnību labojumus.
Lai pasargātu sevi no krāpšanas tiešsaistē, ieteicams izmantot virtuālo karti vai maksājumu starpnieku, piemēram, PayPal. Virtuālās kartes ir saistītas ar Jūsu bankas kontu, bet tām ir atsevišķs numurs un CVV kods, ko varat izmantot tiešsaistes pirkumiem. Maksājumu starpnieki, piemēram, PayPal, darbojas kā starpnieki starp Jums un pārdevēju, neizpaužot Jūsu finanšu informāciju. Izmantojot virtuālo karti vai maksājumu starpnieku, Jūs varat samazināt risku, ka Jūsu kredītkartes dati tiks nozagti.